مصرف سبزیجات و میوه هادر فصل سرما

*مصرف میوه ها ی تازه برای جلوگیری از سرماخوردگی

7-8.jpg23icyde.gif23icx2g.gif

با توجه به شروع فصل سرما و افزايش شيوع سرماخوردگي وآلرژيهاي ناشي از سرما، ميوه‌هاي حاوي ويتامين "ث" را در سبد غذايي روزانه خود قرار دهید. مصرف انواع ميوه‌هاي حاوي ويتامين ث نظير انواع مركبات تاثير بسزايي در پيشگيري از ورود ويروس به بدن دارد.تحقيقات نشان داده مصرف روزانه مركبات در پيشگيري از بروز سرماخوردگي و كوتاه كردن طول مدت سرماخوردگي مفيد است. مركبات حاوي مواد سلامتي بخش (فلاولويدها) در افزايش تقويت سيستم ايمني مفيد بوده و تكرر بروز سرماخوردگي را در فصول سرد سال را كاهش مي‌دهند. مركبات با داشتن آب فراوان و همچنين فيبر بالا باعث شستشوي ويروسهاي احتمالي وارد شده به بدن مي‌شوند. براي حفظ سلامتي‌بدن بهتراست بجاي مصرف آب ميوه حتما از خود ميوه استفاده شود تا فيبر بيشتري براي بدن در دسترس قرار گيرد.

*تاثير مركبات در پيشگيري و درمان بيماري‌ها

بي‌خوابي : ويتامين C موجود در مركبات مي‌تواند جذب آهن غيرهِم (NON-HEME) را دو تا چهار برابر افزايش دهد. اين نوع آهن در گياهان نيز وجود دارد. منابع گياهي آهن عبارتند از : سيب زميني پخته با پوست، جوانه ي گندم برشته ، سبزي هاي داراي برگ سبز تيره مثل اسفناج تازه و جعفري، حبوبات مثل عدس و لوبيا، پودر کاکائو ، نخود سبز ، نان گندم کامل ، دانه هاي روغني ، خشکبار مثل انواع برگه ( برگه آلو و هلو و زرد آلو ) ، توت خشک ، انجير خشک و کشمش .

كساني كه به مقدار کم فرآورده‌هاي گوشتي را مصرف مي‌كنند ، بيش از ديگران دچار كمبود آهن شده و بايد آهن بيشتري مصرف كنند تا در طول زمان به بيماري بي‌خوابي دچار نشوند. بي‌خوابي در سراسر جهان يكي از جديدترين بيماري هايي است كه به عوامل متعددي ازجمله رشد ناكافي بعضي قسمت هاي مغز، كاهش فعاليت فيزيكي و كاهش عملكرد شناختي مغز بستگي دارد. مصرف ميوه‌هاي غني از ويتامين C مي‌تواند از بروز اين عارضه و عواقب مخرب آن جلوگيري كند.

آب مرواريد : اكسيده شدن لنز چشم‌ها، نقش مهمي در بروز آب مرواريد مرتبط با افزايش سن دارد. اخيراً تاثير آنتي‌اكسيدان هايي مانند ويتامين C در پيشگيري از آب مرواريد بررسي شده است. تحقيقات نشان داده ، كساني كه ويتامين C كافي مصرف مي‌كنند، كمتر از ديگران درخطر ابتلا به آب مرواريد قرار دارند.

سایر بیماریها: مصرف ويتامين C با تراكم استخوان ها در ارتباط است و در پيشگيري از پوکي استخوان موثر است. محققان همچنين درباره تاثير انواع مركبات در جلوگيري از بروز بيماري هايي نظير نقص عملكرد شناختي مغز، آسم و سنگ كليه نيز تحقيقاتي انجام داده‌اند. به گفته آنان مصرف مركبات و نوشيدن آب پرتقال در جلوگيري از عارضه سنگ كليه در افرادي كه مستعد اين بيماري هستند، موثر است. افراد سالمند نيز مي‌توانند با مصرف اين محصولات، به خصوص ويتامين C و" فولات" ، توان ذهني و شناختي مغز خود را به مدت طولاني‌تري حفظ كنند و بالاخره اينكه رژيم فاقد ويتامين C از عوامل بروز بيماري آسم قلمداد مي‌شود. ويتامين C مهمترين" آنتي‌اكسيدان" موجود در مايع سطح شش‌هاست و نقش مهمي در حفاظت شش‌ها در برابر اکسيداسيون دارد . با وجود فوايد بي شمار و فراوان انواع مركبات به نظر مي‌رسد مصرف اين گروه از ميوه ها به دلايل متعددي ازجمله ناآگاهي مصرف‌كنندگان، اولويت ‌بندي محصولات غذايي و ميوه‌ها، نگرش هاي فرهنگي، در دسترس نبودن، قيمت بالا و استفاده از سموم دفع آفات نباتي در سراسر جهان و حتي كشورهاي پيشرفته كاهش پيدا كرده است. اما مي‌توان اميدوار بود با اتخاذ سياست هايي بتوان روند توليد، توزيع و صادرات اين محصول را به نحوي بهبود بخشيد و اين محصول مغذي را در دسترس همگان قرار داد.

*مصرف سبزیجات تازه و جلوگیری از ابتلا به سرطانها:

مصرف سبزیجات و مرکبات، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد                               
بررسی‌ها نشان می‌دهد، مصرف روزانه حداقل 5 پرس غذاهای حاوی سبزیجات و میوه، می‌تواند تا حدود 50درصد از بروز برخی سرطان‌ها جلوگیری کند.

مصرف پیاز، سیر، حبوبات، هویج، ذرت، سبزیجاتی که دارای برگ‌های تیره هستند، میوه و مرکبات، مقاومت بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌ها و سرطان‌ها افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان دهنده این است که مصرف سبزیجات خام در مقایسه با سبزیجات پخته تاثیر و نقش بیشتری در افزایش ایمنی بدن فرد دارد. محققان اذعان داشته‌اند که در این بین نباید از تاثیر سایر مواد غذایی که در کنار سبزیجات و مرکبات مصرف می‌شوند، غافل بود. علاوه بر اهمیت تغییر در نوع رژیم غذایی مصرفی، کناره‌گیری و رعایت برخی مسایل از قبیل دوری از سیگار کشیدن و یا مصرف مشروبات الکلی و ... می‌تواند نقش بسزایی در جهت مقاوم‌سازی بدن در برابر انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها داشته باشد .

29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif29.gif

بسم الله الرحمن الرحیم

لیچی

Litchi chinensis :_ نام علمی

میوه ای جهانی، سرشار از ویتامین  c، معطر و خوش طعم   که بیش از سیصد سال است به جهان معرفی شده، اما تنها در ایران جایگاهی ندارد.

LycheeLitchi chinensis Sonn.Nephelium litchi Cambess

Family: Sapindaceae

/>/>

توسط : علی اصغر واعظ زاده اسدی

کارشناس میکروبیولوژی

English

Deutsch

german

spanish

فارسي

lytchee

Litschi (die)

litschi

lechia

ليچي

قابل توجه کسانی که مایل به کشت و تحقیق در خصوص میوه و درخت لیچی هستند.

 جهت دریافت و تبادل اطلاعات در خصوص درخت و میوه لیچی با من از طریق ایمیل تماس بگیرید.

litchi_letchi_large.jpg

/ 1 نظر / 5 بازدید
fadiega

khastar maghaleye litchi hastam ba tashakor