برندگان جایزه نوبل پزشکی 2009 و باز هم زیست شناسی سلولی و مولکولی

 ستاره زیست شناسی سلولی مولکولی سالها است بر بلندای افتخارات علمی جهان می درخشد. در کشور ما چطور؟ فارغ التحصیلان آن از جمله خود من سالها است در آرزوی کار در زمینه رشته خود حسرت به دل مانده ایم. باور کنید نام رشته  هایی چون میکروبیولوژی تلفظ آن نیز همچنان برای برخی مشکل است چه برسد به معنا و کاربرد آن. بارها و بارها و بارها گفته ایم و باز هم می گوییم علم جدید تولید ثروت خواهد نمود و ثروت های جدید در خدمت پیشرفت ما خواهند بود.

میکروبیولوژی و زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک و سایر علوم سلولی و مولکولی را بیشتر از گذشته ارج بنهیم.

طی کنفرانسی مطبوعاتی در موسسه کارولینسکا در بنیاد نوبل استکهلم، اسامی برندگان جایزه جهانی نوبل در رشته پزشکی و فیزیولوژی در صدوهشتمین دوره مراسم نوبل اعلام شد.سه دانشمند تبعه امریکا برای تحقیقات خود در زمینه چگونگی عملکرد کروموزوم ها در تکثیر و حفاظت از خود و در نهایت دستیابی به کشف های مهم درباره سرطان و فرآیند پیری جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی 2009 را به خود اختصاص دادند. موسسه پژوهش های علمی کارولینسکا در سوئد اعلام کرد «الیزابت بلک برن» متولد سال 1948 استرالیا، «جک سزوزتک» متولد 1952 و «کارول گریدر» متولد 1961 که هر دو متولد انگلیس هستند، برنده این جایزه 42/1 میلیون دلاری شدند. این موسسه اعلام کرد هر سه دانشمند مساله مهمی را در دانش زیست شناسی حل کرده اند که تشریح می کند کروموزوم ها چگونه در فرآیند تقسیم سلولی نسخه مشابه خود را به طور کامل تولید کرده و در برابر تخریب های سلولی از خود محافظت می کنند.     
    

 
 این سه دانشمند امریکایی کشف کرده اند که قسمت انتهایی کروموزوم ها (تلومرها) و آنزیمی که آنها را تشکیل می دهد (به نام تلومراز) وظیفه نسخه برداری از کروموزوم ها را بر عهده دارد.این کشفیات ابعاد جدیدی به دانش ما درباره سلول افزوده است و نکات مبهمی را درباره مکانیسم بیماری ها روشن کرده و به عرضه روش های درمانی جدید و بالقوه منجر شده است.دنباله های کروموزوم ها «تلومر» نام دارد و اگر این «تلومر»ها کوتاه شوند، سلول ها پیر می شوند. این دانشمندان نشان دادند این پدیده ممکن است علت اصلی فرآیند پیری باشد که نه تنها در تک تک سلول ها بلکه در کل یک ارگانیسم اتفاق می افتد.دانشمندان اکنون در تلاشند نقش اصلی تلومرها را در سلول کشف کنند. کشفیات بزرگ این سه دانشمند تاثیرهای عمده یی روی جوامع علمی گذاشت و بسیاری از دانشمندان در پژوهش های خود از آن استفاده کردند. دانشمندان برای مدت ها بر این باور بودند که کوتاه شدن تلومرها می تواند دلیل سالخوردگی در سلول ها یا اندام ها باشد، اما پژوهش ها نشان داد فرآیند سالخوردگی بسیار پیچیده تر است و به عامل های متعددی بستگی دارد: فاکتورهایی که «تلومر» تنها یکی از آنها به شمار می رود.کشف سه دانشمند امریکایی در واقع بعد جدیدی را به درک انسان از سلول و مکانیسم بیماری ها افزوده است که می تواند در نهایت منجر به توسعه یافتن شیوه های جدید درمانی شود.«الیزابت بلک برن» پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا، «کارول گریدر» محقق دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور و «جک سزوزتک» محقق بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون است. جایزه نوبل پزشکی امسال به طور مساوی بین این سه دانشمند تقسیم خواهد شد. در سال 2008 هم سه دانشمند اروپایی برای کشفیات جداگانه خود در زمینه ویروس های مولد ایدز و سرطان دهانه رحم مشترکاً برنده جایزه نوبل پزشکی شدند. به گزارش بنیاد نوبل، مراسم اعطای این جوایز که توسط پادشاه سوئد انجام خواهد شد، روز 10 دسامبر در تالار بزرگ شهر استکهلم در سوئد برگزار خواهد شد.
/ 1 نظر / 42 بازدید
micro89

salam.web jalebi dari dost dari tabdolo link dashte bashim?