بیوفیلم

 به اجتماع یا ماتریکس پیچیده از میکروارگانیسم ها و تولیدات میکروبی که به سطحی متصل شده باشند،‌ بیوفیلم می گویند.عموما بیوفیلم ها از سلول های میکروارگانیسم ها که روی یک سطح تثبیت شده اند و در یک پلی مر خارج سلولی با منشا میکروبی فرو رفته اند, تشکیل شده اند.در این زمینه بیشتر مطالعات روی سلول های باکتریایی انجام شده است.(در مقایسه با سایر میکروارگانیسم ها),زیرا سلول های باکتریایی تقریبا به اکثر سطوحی که در محیطی مایع قرار دارند به محکمی متصل می شوند.

باکتری های خاصی که بیوفیلم تولید می کنند به صورت یک سیستم دفاعی در برابر داروها و دستگاه ایمنی بدن عمل می کند و به این ترتیب امر درمان را دشوار می سازد.

بیوفیلم ها باعث بیش از 70٪ عفونت های شایع و اکتسابی در بیمارستان مانند عفونتهای استافیلوکوکی هستند.یکی از مشکلات عمده مربوط به وسائل پزشکی و نیز ابتلا به عفونتهای حاد بیوفیلم ها هستند. علت این امر پایین پودن سطح حساسیت آنها به آنتی بیوتیک هاست و نیز در برابر حملات سیستم ایمنی بدن نیزنسبت به گونه هایی که زندگی آزاد دارند بسیارمقاومترند. به همین دلیل بیماران بستری در مراکز درمانی اغلب به عفونت های مزمن و عود کننده دچار می شوند.

همچنین بیوفیلم ها عوامل واقعی در ایجاد پوسیدگی دندان ، عفونت های بیمارستانی ، عوامل ایجا مقاومت میکربی به گند زداها و مواد شوینده ، تخمیر و تولید بوی بد فاضلاب ها ، تجزیه بقایای گیاهی و جانوری در محیط زیست ، عناصر اصلی در تولید سرکه و الکل در صنایع و غیره هستند و علاوه بر نقش های مذکور در تغییرات زمین شناسی از عوامل بیولوژیک تولید خاک و تجزیه مواد معدنی به شمار می روند .

 شناخت روند تشکیل  بیوفیلم ها علاوه بر به کار گیری تدابیر لازم برای مبارزه با خطرات تهدید کننده سلامت جامعه در برابر تهدیدات عوامل عفونی در استفاده کاربردی از این شکل حیات اجتماعی برای تولیدات صنعتی و ترکیبات دارویی بسیار مفید خواهد بود .  

   بیوفیلم :       

هرچند بسیاری از باکتری ها در شکل آزاد (پلانکتونیک)[1] زندگی و رشد می کنند با اینحال برخی اوقات آنها قادرند با تولید اگزوپلی ساکارید و یا ساختارهای اختصاصی به نام مهار کننده ها به سطوح مختلف متصل شوند . باکتری های اولیه که به سطوح متصل شده اند در واقع پایه گذار و منشأ تشکیل و توسعه بیوفیلم خواهند بود ؛ که در ابتدا در این اتحاد می تواند تنها یک گونه باکتری که همان گونه اولیه است شرکت داشته باشد اما با این وجود در بسیاری از اوقات شاهد آن هستیم که بیوفیلم تشکیل شده شامل اجتماعی از چندین گونه مختلف باکتریایی است که در یک مجموعه با هم زندگی می کنند .

در واقع تمام سطوح رویی روباز در مواد مغذی مانند  مایعات و مواد غذایی محل مناسبی برای تشکیل کلنی توسط میکروارگانیسم ها است . نمونه کلاسیک بیوفیلم در سطوح دندان ها شکل می گیرد که در توسعه پوسیدگی دندان نقش بسیار عمده ای دارد . هنگامیکه باکتریهای شرکت کننده در بیوفیلم سطوح دندان مانند استرپتوکوکوس موتا نس مواد قندی را تجزیه کنند در نتیجه  اسیدهای آلی  تولید شده که این مواد در تجزیه مینای دندان نقش عمده ای دارند .

همچنین ما شاهد تشکیل بیوفیلم در سطوح سختی مانند دیواره محل تجمع فاضلابهای صنعتی هستیم . در واقع نقش اصلی در گندیدگی و تولید بوی نامطبوع فاضلاب را بیوفیلم های باکتریایی بر عهده دارند

از مکانهای دیگر تشکیل بیوفیلم می توان به منابع و تانکرهای آب ، لوازم جراحی و پزشکی ، ظروف نگهداری و تهیه غذا و ... اشاره نمود .

پایداری بیوفیلم ها توسط محلول های شستشو در بسیاری از مواقع از بین می روند و بدین ترتیب از سطوحی که به آن متصل شده اند جدا می شوند با اینحال ، محلول های ضد عفونی کننده نمی توانند به راحتی در شبکه ساختارهای پلی ساکاریدی آنها نفوذ کنند.

... برای ادامه مقاله با ما تماس بگیرید و برای ما پیغام بگذارید.

 
/ 5 نظر / 274 بازدید
علی

مقاله بیوفیلم را میخاستم بفرستید به ایمیل من با تشکر

سارا

من به این مقاله احتیاج دارم میخواستم برام به میلم بفرستی ممنون میشم

منصور

سلام. دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گرگان هستم برای تحقیق کلاسی به متن کامل این مقاله احتیاج دارم. اگه لطف کنین برام ایمیل کنید .مرسی rezaei_mansoor@yahoo.com

ندا فخیمی

با سلام من دانشجوی دانشگاه تهران هستم(بیوتکنولوژی) ممنون میشم مقاله ی کامل را بفرستید.چون خیلی علاقمند به بحث بیو فیلم هستم.

ندا فخیمی

با سلام من دانشجوی دانشگاه تهران هستم(بیوتکنولوژی) ممنون میشم مقاله ی کامل را بفرستید.چون خیلی علاقمند به بحث بیو فیلم هستم.