مصرف خودسرانه دارو- خطرات و عوارض

39.gifخطرات ناشی از استفاده دارو بدون تشخیص صحیح بیماری 

امروزه مصرف بي‌رويهء دارو و بطور کلي مصرف خودسرانهء دارو (خوددرماني) از جملهء بزرگترين مشکلات اجتماعي-بهداشتي و اقتصادي جوامع مختلف از جمله ايران است .  يافته‌هاي بررسي به طور اجمال بيانگر اين مطلب است که مبادرت ورزيدن به خوددرماني در همهء گروههاي مورد مطالعه نسبتا بالا بوده و ميزان استفاده در گروههاي باسواد از گروههاي بيسواد بيشتر مي‌باشد، بعلاوه در ميان افراد باسواد کساني که داراي تحصيلات متوسطه بوده‌اند به مراتب بيشتر از کساني که از تحصيلات عاليه برخوردار بوده‌اند به خوددرماني مبادرت ورزيده‌اند. طبق آمار سازمان جهاني بهداشت، كشور ما بهلحاظ مصرف دارو، جزء۲۰كشور نخست دنياست و در آسيا بعد از چين مقامدوم را دارد. بعضي‌ها البته معتقدند اين آمار دقيق نيست و ما در اينزمينه هم در دنيا رتبه اول را كسب كرده‌ايم. چنان‌كه به گفتهدكتر منتصري معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، ايرانبالاترين رتبه مصرف سرانه دارو در جهان را دارد. آمار رسمي وزارتبهداشت مي‌گويد در۸سال گذشته، متوسط تعداد داروهاي تجويز شده در هرنسخه، بيش از چهار قلم بوده است كه در حال حاضر متوسط كشوري آن به۶/۳قلم رسيده است. اين در حالي است كه ميانگين جهاني در اين زمينهكمتر از دو قلم در هر نسخه است.                      

1- افزایش افراد حساس شده در جامعه که باعث واکنش های حساسیت شدید ، آنافیلاکسی ضایعات جدی(rash) ، تب، ناهنجاریهای خونی، هپاتیت و بیماریهای کلاژن عروقی می شود.

2- تغییرات فلور طبیعی در بدن که باعث اضافه شدن عفونت همراه با رشد میکروارگانیسم های مقاوم به دارو می شود.

3- این روش درمانی غیر مسوولانه و خودسرانه می تواند بدون ریشه کن کردن عفونت باعث پیدایش عفونتی جدی تر و خطرناکتر گردد.

4- عارضه سمیت مستقیم دارویی:مانند کم خونی آپلاستیک ناشی از مصرف آنتی بیوتیک کلرامفنیکل ، کاهش گرانولوسیت ها و پلاکت ها با مصرف پنی سیلین و سفالوسپورین ها ، صدمه به کلیه ها و اعصاب زشنوایی از عوارض دیگر مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها است.

5- پیدایش انواعی از میکروارگانیسم های مقاوم به دارو در جمعیت های میکروبی که اصولا بدلیل از بین رفتن میکروارگانیسم های حساس به دارو در محیط هایی است که از آنتیز بیوتیک اشباع می باشند و این میکرو ارگانیسم ها توسط میکرو ارگانیسم های مقاوم به داروهای ضد میکروبی که به صورت ترکیبی استفاده می شوند. 

مصرف قرص های مسکن: 

قرص ها و داروهای مسکن برای التیام درد استفاده می شوند اما استفاده خودسرانه از این داروها می تواند به ناشناخته ماندن علت بیماری و عدم درمان صحیح آن منجر گردد.درد از عوارض بالینی یک بیماری است که دارای علل بسیار متنوع و گوناگونی است . چنانچه فرد برای رفع این عارضه اقدام به مصرف مسکن نماید مانند آن است که بدون آنکه به علت درد پی برده باشدتظاهر بالینی بیماری را مخفی و مسیر تشخیص بیماری را منحرف نموده است.

مصرف آنتی بیوتیک در در مان سرماخوردگی :

بدون شک شما تاکنون با افرادی که در پی یک گلودرد و سرماخوردگی اقدام به مصرف آنتی بیوتیک و پنی سیلین می کنند برخورد کرده اید.لازم به تذکر است که اغلب سرماخوردگیها دارای منشا ویروسی هستند و هیچ آنتی بیوتیکی برروی ویروس ها موثر نیست. مصرف خودسرانه این داروها منجر به تضعیف فلور طبیعی بدن می گردد و بدین ترتیب با از بین رفتن میکروارگانیسم های مفید و ایجاد یک خلا درونی میکروبهای فرصت طلب و عفونی به سرعت در خلا ایجاد شده جایگزین و منجر به عفونت جدیدی می گردند. از آنجا که تمام بیماریهای ویروسی دارای یک دوره هستند این افراد پس از مصرف آنتی بیوتیک و پس از گذشت دوره بیماری فکر می کنند که مصرف دارو منجر به بهبودی آنها گردیده است . از آنجا که تشخیص عفونی بودن بیماریها بر عهده آزمایشگاه های تشخیص طبی است متاسفانه برخی از پزشکان نیز با تجویز نارست این دارو ها موجب می گردند تا بدون ریشه کن شدن عفونت بیماری سیر جدیدی پیدا کند. بدین لحاظ انجام آزمایش جهت تشخیص بیماری توصیه می گردد.

جدی گرفتن سرماخوردگی:

برخی از عوامل عفونی در بدن که منجر به ایجاد نوع خاصی از بیماری گلودرد چرکی می شوند ( استافیلوکوک ها ) دارای آنتی ژن های سطحی مشابه با آنچا در سطح سلول های دریچه های قلبی وجود دارد هستند که عدم درمان به موقع این بیماری منجر به آن می گردد که با افزایش عامل بیماری در بدن و گسترش دامنه فعالیت سیستم ایمنی سلول های دریچه های قلب نیز بعنوان عامل عفونی از سوی سیستم ایمنی شناخته شده و مورد حمله سلولهای دفاعی بدن قرار بگیرند که در نهایت منجر به ایجاد عارضه جبران ناپذیر روماتیسم قلبی میگردد.34.gif 

علی اصغر واعظ زاده اسدی کارشناس میکروبیولوژی 

/ 0 نظر / 130 بازدید