میکروبیولوژی , ... لینک اطلاعاتinformation link/microbiology
شهر من شيراز

 

دروازه قرآن در شيراز، در نزديكي تنگ الله اكبر و در ميان كوه هاي باباكوهي و چهل مقام واقع شده است. وجه تسميه اين دروازه وجود قرآني بر بالاي طاقي مرتفع است. اين دروازه شامل يك طاق مرتفع از نوع طاق كجاوه اي در وسط دور طاق با ارتفاع كم در طرفين است. اين طاق در زمان حكومت عضدالدوله ديلمي در فارس، ساخته شد و قرآني نيز در آن جاي داده شد تا مسافرين به بركت عبور از زير آن سفر را به سلامت به پايان برند و در موقع سفر از زير قرآن بگذرند. به مرور زمان طاق شكسته و تخريب شد. در دوره حكومت زنديه كريمخان زند (1172 – 1193) مجددا" آن را بازسازي نمود و در قسمت فوقاني آن اطاقي ساخت و دو جلد قرآن نفيس به خط ثلث و محقق، اثر سلطان ابراهيم بن شاهرخ گوركاني  را در آن اتاق جاي داد. اين قرآن ها به قرآن هفده من مشهورند. در سال 1316 كه طرح توسعه راه شمالي شيراز در دستور كار دولت قرار گرفت، اين طاق خراب شد و قرآن مذكور نيز به موزه پارس منتقل گرديد. در زمان قاجاريه كه چند زلزله شيراز را تكان داد، اين دروازه آسيب هايي ديد اما به وسيله محمد زكي خان نوري مورد بازسازي و مرمت قرار گرفت.

در سال 1327 ه.ش. يكي از بازرگانان شيراز به نام حسين ايگار، مشهور به اعتمادالتجار، با هزينه شخصي خود طاق كنوني را بازسازي كرد و چند آيه از قرآن كريم را كه با خط ثلث و نسخ بر روي كاشي نوشته شده بود، بر بدنه طاق نصب كرد. در پيشاني شمالي اين طاق (سمت كوه بمو) اين آيه بر روي كاشي نوشته شده است، ان هذاالقرآن يهدي للتي هي اقوم و يبشر المؤمنين الذين يعملون الصالحات ان لهم اجرا" كبيرا" در پيشاني جنوبي طاق (سمت شهد شيراز) اين آيه به چشم مي خورد.

قل لئن اجتمعت الانس و الجن علي ان يأتوا بمثل هذاالقرآن لايأتون بمثله ولو كان بعضهم لبعض ظهيراً

در گوشه غربي طاق اين آيه نوشته شده:

انا نحن نزلناه الذكر

و ادامه اين آيه در قسمت شرقي طاق و روبروي همان كتيبه نوشته شده

و انا له لحافظون.

 

 

 

 

  شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی

خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی

مقبره بابا کوهی از عرفای شیراز

خواجوی کرمانی از شعرا و عارفین شیراز- محل دروازه قرآن شیراز

درياچه مهارلو: اطراف درياچه مهارلو نقاط بسيار زيبا و ديدني پديد آمده كه مردم بسياري را به خود جلب مي كند

باغ ارم كه بنا و سردر آن از دوره قاجاريه به جاي مانده، زيباترين باغ شيراز است. 

پيام هاي ديگران ()        link        پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

اصرار مکن از نو

  اصرار مکن ای دل احساس مرا از نو             تا ریشه رسد بر آب اصرار مکن از نو

 دلتنگ مشو شب را تا زنده نگه داریم                      باید سحری از نو اصرار مکن از نو

بی عشق نباید داد دل را به هواداری                  باید که هوا خواهی اصرار مکن از نو  

 پاسي از شب را در خود نشستم و با خود خلوتي کوتاه نمودم. چه دلتنگ شده ام و چه دور مانده ام .

از مشق سياه دل مردمُ  با خود گفتم و از قصه  غم هايم شرح های دوریت را مرور کردم.

راستي مي داني غم و غصه من چيست. مي داني . در من غم هست تا در تو شادي نيست.  افسوس جاودانه  در وجودم خواهد رست تا افسوس زندگي ات را خواهم ديد.

از يار مانده و از غار رانده ، نه از پشت تکیه گاهی دارم نه از روبرو دستی بسویم دراز شده است.

پيام هاي ديگران ()        link        سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

مصرف سبزیجات و میوه هادر فصل سرما

*مصرف میوه ها ی تازه برای جلوگیری از سرماخوردگی

با توجه به شروع فصل سرما و افزايش شيوع سرماخوردگي وآلرژيهاي ناشي از سرما، ميوه‌هاي حاوي ويتامين "ث" را در سبد غذايي روزانه خود قرار دهید. مصرف انواع ميوه‌هاي حاوي ويتامين ث نظير انواع مركبات تاثير بسزايي در پيشگيري از ورود ويروس به بدن دارد.تحقيقات نشان داده مصرف روزانه مركبات در پيشگيري از بروز سرماخوردگي و كوتاه كردن طول مدت سرماخوردگي مفيد است. مركبات حاوي مواد سلامتي بخش (فلاولويدها) در افزايش تقويت سيستم ايمني مفيد بوده و تكرر بروز سرماخوردگي را در فصول سرد سال را كاهش مي‌دهند. مركبات با داشتن آب فراوان و همچنين فيبر بالا باعث شستشوي ويروسهاي احتمالي وارد شده به بدن مي‌شوند. براي حفظ سلامتي‌بدن بهتراست بجاي مصرف آب ميوه حتما از خود ميوه استفاده شود تا فيبر بيشتري براي بدن در دسترس قرار گيرد.

*تاثير مركبات در پيشگيري و درمان بيماري‌ها

بي‌خوابي : ويتامين C موجود در مركبات مي‌تواند جذب آهن غيرهِم (NON-HEME) را دو تا چهار برابر افزايش دهد. اين نوع آهن در گياهان نيز وجود دارد. منابع گياهي آهن عبارتند از : سيب زميني پخته با پوست، جوانه ي گندم برشته ، سبزي هاي داراي برگ سبز تيره مثل اسفناج تازه و جعفري، حبوبات مثل عدس و لوبيا، پودر کاکائو ، نخود سبز ، نان گندم کامل ، دانه هاي روغني ، خشکبار مثل انواع برگه ( برگه آلو و هلو و زرد آلو ) ، توت خشک ، انجير خشک و کشمش .

كساني كه به مقدار کم فرآورده‌هاي گوشتي را مصرف مي‌كنند ، بيش از ديگران دچار كمبود آهن شده و بايد آهن بيشتري مصرف كنند تا در طول زمان به بيماري بي‌خوابي دچار نشوند. بي‌خوابي در سراسر جهان يكي از جديدترين بيماري هايي است كه به عوامل متعددي ازجمله رشد ناكافي بعضي قسمت هاي مغز، كاهش فعاليت فيزيكي و كاهش عملكرد شناختي مغز بستگي دارد. مصرف ميوه‌هاي غني از ويتامين C مي‌تواند از بروز اين عارضه و عواقب مخرب آن جلوگيري كند.

آب مرواريد : اكسيده شدن لنز چشم‌ها، نقش مهمي در بروز آب مرواريد مرتبط با افزايش سن دارد. اخيراً تاثير آنتي‌اكسيدان هايي مانند ويتامين C در پيشگيري از آب مرواريد بررسي شده است. تحقيقات نشان داده ، كساني كه ويتامين C كافي مصرف مي‌كنند، كمتر از ديگران درخطر ابتلا به آب مرواريد قرار دارند.

سایر بیماریها: مصرف ويتامين C با تراكم استخوان ها در ارتباط است و در پيشگيري از پوکي استخوان موثر است. محققان همچنين درباره تاثير انواع مركبات در جلوگيري از بروز بيماري هايي نظير نقص عملكرد شناختي مغز، آسم و سنگ كليه نيز تحقيقاتي انجام داده‌اند. به گفته آنان مصرف مركبات و نوشيدن آب پرتقال در جلوگيري از عارضه سنگ كليه در افرادي كه مستعد اين بيماري هستند، موثر است. افراد سالمند نيز مي‌توانند با مصرف اين محصولات، به خصوص ويتامين C و" فولات" ، توان ذهني و شناختي مغز خود را به مدت طولاني‌تري حفظ كنند و بالاخره اينكه رژيم فاقد ويتامين C از عوامل بروز بيماري آسم قلمداد مي‌شود. ويتامين C مهمترين" آنتي‌اكسيدان" موجود در مايع سطح شش‌هاست و نقش مهمي در حفاظت شش‌ها در برابر اکسيداسيون دارد . با وجود فوايد بي شمار و فراوان انواع مركبات به نظر مي‌رسد مصرف اين گروه از ميوه ها به دلايل متعددي ازجمله ناآگاهي مصرف‌كنندگان، اولويت ‌بندي محصولات غذايي و ميوه‌ها، نگرش هاي فرهنگي، در دسترس نبودن، قيمت بالا و استفاده از سموم دفع آفات نباتي در سراسر جهان و حتي كشورهاي پيشرفته كاهش پيدا كرده است. اما مي‌توان اميدوار بود با اتخاذ سياست هايي بتوان روند توليد، توزيع و صادرات اين محصول را به نحوي بهبود بخشيد و اين محصول مغذي را در دسترس همگان قرار داد.

*مصرف سبزیجات تازه و جلوگیری از ابتلا به سرطانها:

مصرف سبزیجات و مرکبات، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد                               
بررسی‌ها نشان می‌دهد، مصرف روزانه حداقل 5 پرس غذاهای حاوی سبزیجات و میوه، می‌تواند تا حدود 50درصد از بروز برخی سرطان‌ها جلوگیری کند.

مصرف پیاز، سیر، حبوبات، هویج، ذرت، سبزیجاتی که دارای برگ‌های تیره هستند، میوه و مرکبات، مقاومت بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌ها و سرطان‌ها افزایش می‌دهد.

بررسی‌ها نشان دهنده این است که مصرف سبزیجات خام در مقایسه با سبزیجات پخته تاثیر و نقش بیشتری در افزایش ایمنی بدن فرد دارد. محققان اذعان داشته‌اند که در این بین نباید از تاثیر سایر مواد غذایی که در کنار سبزیجات و مرکبات مصرف می‌شوند، غافل بود. علاوه بر اهمیت تغییر در نوع رژیم غذایی مصرفی، کناره‌گیری و رعایت برخی مسایل از قبیل دوری از سیگار کشیدن و یا مصرف مشروبات الکلی و ... می‌تواند نقش بسزایی در جهت مقاوم‌سازی بدن در برابر انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها داشته باشد .

بسم الله الرحمن الرحیم

لیچی

Litchi chinensis :_ نام علمی

میوه ای جهانی، سرشار از ویتامین  c، معطر و خوش طعم   که بیش از سیصد سال است به جهان معرفی شده، اما تنها در ایران جایگاهی ندارد.

Lychee

Litchi chinensis Sonn.

Nephelium litchi Cambess

Family: Sapindaceae

توسط : علی اصغر واعظ زاده اسدی

کارشناس میکروبیولوژی

English

Deutsch

german

spanish

فارسي

lytchee

Litschi (die)

litschi

lechia

ليچي

قابل توجه کسانی که مایل به کشت و تحقیق در خصوص میوه و درخت لیچی هستند.

 جهت دریافت و تبادل اطلاعات در خصوص درخت و میوه لیچی با من از طریق ایمیل تماس بگیرید.

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

باکتری گال تاجی

                   Introduction

Agrobacterium tumefaciens, the cause of the economically important disease, crown gall, has also been studied for years because of its remarkable biology. The mechanism this bacterium uses to parasitize plant tissue involves the integration of some of its own DNA into the host genome resulting in unsightly tumors and changes in plant metabolism. A. tumefaciens prompted the first successful development of a biological control agent and is now used as a tool for engineering desired genes into plants.

 

Agrobacterium tumefaciens

باکتری گال تاجی" tumefaciens "Agrobactrrium  :آفت دامنه وسیعی از از گیاهان دولپه ای ( پهن برگان)و گیاهان خانواده رز از قبیل سیب ، گلابی ، هلو، گیلاس : بادام ، تمشک و رز  می باشد. یک گونه دیگر از اگروباکتریوم ها ( بیووار 3)عامل بیماری گال تاجی درخت انگور است. این باکتری خاکزی است و فرم های مقاوم آن سالها در خاک باقی می ماند.  این باکتری در خاک وارد شده و خاک را آلوده می کند و گیاه سالم بعدی را هم که در این خاک کشت می شود را نابود می کند. در ناحیه طوقه به شکل نخود در می آید و به سرعت رشد کرده و بزرگ می شود و مانع رشد گیاه می شود. نوع دیگری از این باکتری است بنام Hairy root که ریشه ها در آن حالت مویی پیدا می کند و ریشه خشک می شود و محل آن بشکل کچلی در می آید و خطرناکتر است مثل گوجه فرنگی و گیاهان زراعی.

سرطان گیاهی اکثرا در درختان میوه و نیشکر و سایر گیاهانی که دارای برگ پهن هستند دیده می شود و نقطه ی پیدایش آن در محل خروج ساقه از زمین است. عامل سرطانزای گیاهی اگروباکتریوم تومفاسینس(Agrobacterium tumefaciens  از نوع باکتری های گرم منفی ، دارای کپسول و مژک های قطبی و فاقد هاگ است. این باکتری یاخته های عادی گیاهی را به نوع سرطانی تغییر می دهد. زمانی که یاخته های سرطانی به وجود آمدند مستقل از وجود باکتری بیماری زا قادر به تولید یاخته های غیر طبیعی خواهند بود. درجه حرارت بهینه برای این باکتری هوازی 25 تا 35 درجه است . "اگروباکتریوم تومفاسینس" در سراسر کره ی زمین تعداد بسیار متنوعی از گیاهان را آلوده می کند.

اگروباکتریوم تومفاسینس(Agrobacterium tumefaciens)عامل یکی ازبیماریهای مهم از لحاظ اقتصادی به نام" گال تاجی" است. این باکتری به دلیل آنگه از لحاظ زیست شناسی بسیار قابل توجه و مهم است سالهای زیادی است که مورد مطالعات وسیعی قرارگرفته است.

مکانیسمی که این میکروب گیاهی برای تهاجم به بافت گیاه میزبان از آن استفاده می کند بدین صورت است که ، قسمتی از  DNAآن در درون ژنوم میزبان قرار گرفته و به آن ملحق  می گردد که در نتیجه باعث بوجود آمدن تومورهای بدشکلی روی بافت گیاه و تغییر در متابولیسم گیاه میزبان میگردد.

اگروباکتریوم تومفاسینس   (AT) عامل تسریع توسعه اولیه و موفقیت آمیز در برخی از روشهای کنترل بیولوزیکی است و هم اکنون از آن بعنوان ابزاری برای مهندسی کردن ژنهای مطلوب در درون سلولهی گیاهان استفاده می شود.

در گذشته استفاده از Agrobacterium tumefaciens به عنوان ناقلی برای خلق گیاهان تراریخته یک رویا بود. امروزه به راحتی با این باکتری انتقال ژن به بسیاری از گونه­های مهم زراعی و باغی انجام می­شود و تعداد گونه­هایی که مستعد انتقال ژن با آگروباکتریوم هستند، روز به روز افزایش می­یابد. در تعدادی از کشورهای پیشرفته، سطح وسیعی از مزارع گیاهان مهم اقتصادی مثل ذرت، سویا، کلزا، پنبه، سیب­زمینی و گوجه فرنگی به گیاهان تراریخته اختصاص یافته است و روند رو به رشدی در تولید این گیاهان تراریخته با استفاده از آگروباکتریوم، در مقایسه با بمباران ذره­ای دیده می­شود. اما هنوز چالش­های متعدد مستقل از ژنوتیپ در انتقال ژن به بسیاری از گونه­های مهم زارعی و همچنین گونه­های جنگلی مورد استفاده در صنایع چوب و کاغذ وجود دارد. به علاوه، ابراز پایدار و قابل پیش­بینی ژن­های تراریخته کماکان  پیچیده می­باشد نکته ای که در این مقاله حائز اهمیت است، استفاده از تکنیک های مهندسی ژنتیک برای مبارزه با این عارضه است زیرا همانطور که در ادامه مبحث خواهیم دید راه های مبارزه قدیمی بسیار هزینه بر و طولانی مدت است و تعدد در تکرار آنها مسئله ای کاملا ضروری است و این در حالی است که گیاهان تراریخته باعث حذف این تکرار ها خواهند شد.

HOST RANGE AND DISTRIBUTION

دامنه میزبانها ، پراکندگی و انتشار

اگروباکتریوم تومفاسینس ( (AT  پراکندگی جهانی داردو بیشتر از 60 خانواده مختلف از گیاهان دولپه ای جزء میزبانان این باکتری قرار می گیرند. "گال تاجی "اغلب اوقات در هسته میوه ها ، درخت های  سیب و همینطور در تمشک جنگلی و چندین گونه از گیاهان زینتی نیز یافت می گردد.گونه جدیدی به نام A. vitis نیز بتازگی بعنوان عامل ایجاد گال در انگور و تعداد دیگری گیاه پیشنهاد گردیده است.

IDENTIFICATION

تشخیص

اگروباکتریوم تومفاسینس (   (AT  عضو خانواده" ریزوبیاسه" می باشد. این گروه از باکتریها گرم منفی اند و در شزایط بی هوازی رشد کرده ((AN AIROBIC    و فاقد اشکال اندوسپوری هستند. سلولها میله ای شکل ((rod likeو متحرکند. این باکتریها به نسبت 1 به 6 دارای "فلاژلهای پریتریکوس" هستند. اندازه سلولها از 6/ تا 1 میکرو متر و 1.5 تا 3 میکرومتر متغبر است و به اشکال منفرد و گاه به فرم دیپلوئید ( دوتایی) ددیده می شوند.هنگام کشت در محیط های حاوی کربوهیدرات ، سلولها مقادیر فراوانی از پلی ساکاریدهای خارج سلولی تولید می کنند که سبب حجیم شدن کلنی ها می شود . کلنی های این باکتری در محیط کشت ظاهری لزج مانند دارد.

 از آجا که طبقه بندی های قدیم تا اندازه ای مبهم و گنگ بود بتازگی و درآخرین و جدیدترین روش، گونه های اگروباکتریوم را با استفاده از تکنیک تعیین توالی ژنومی وبر اساس تعیین توالی RNA"های ریبوزومی" طبقه بندی کرده اند. بدین ترتیب سه بیو وار به نام های  "Agrobacterium tumefaciens"بیووار I ،" A.RADIOBACTER بیووار I" و A.RHIZOGENES"   بیووار I "را مورد شناسایی قرار داده اند.  

(اگروباکتریوم تومفاسینس- رادیوباکتر – ریزوژنز)

 

"ISOLATION"

جدا سازی

اگروباکتریوم تومفاسینس (   (AT  را به شکل موثری از بافت گال ، خاک و حتی آب جداسازی و شناسایی نموده اند. بافت گال مطلوب جهت جداسازی "اگروباکتریوم تومفاسینس" ،از بافت های جوان و، در حال رشد و فعال است که به رنگ سفید و یا کرم رنگ دیده می شود. سطح گال را قبل از نمونه گیری بایستی با دآب  فراوان شستشو داده و یا با استفاده از مایع سفید کننده 20% استریل نمود و سپس به مدت چند دقیقه با آب استریل شده شستشوداد. سپس از محل های مختلف بافت سفیدگال برش های کوچکی بعنوان نمونه جدا می نمایند. سپس این قطعات را درون یک لوله آزمایش حاوی آب مقطر استریل یا بافر" ورتکس" قرار داده و حداقل به مدت 30 دقیقه نگهداری می کنیم. بعد از این مدت ، با استفاده از" لوپ" رگه ای راز این سوسپانسیون را در محیط کشت (   (AT تلقیح می نماییم و سپس در دمای 27-25 در جه سانتی گراد انکوبه می نماییم. زمان رشد با توجه به نوع گونه ها متفاوت است.

همچنین با استفاده از محیط های کشت انتخابی (selective) اگروباکتریوم تومفاسینس را از سوسپانسیون خاک  و همچنین آبهایی که جهت آبیاری استفاده می شود جداسازی می نمایند.   نکته ای که بسیار حائز اهمیت است  ، این است که لزوما رشد باکتری اگروباکتریوم تومفاسینس در محیط کشت به معنی آن نیست که این باکتری میتواند باعث تحریک گیاه و ایجاد گال گردد. زیرا تنها سلولهاییکه دارا ی پلاسمید اختصاصی Tiهستند باعث این ضایعه می گردند. گونه های اگروباکتریوم تومفاسینس که فاقد پلاسمید فوق هستند در محیط ریزوسفر با سایر باکتریها به طور مستقل زندگی می کنند و قادر به ایجاد بیماری نیستند.

 


SYMPTOMS

علائم و نشانه ها

 

عارضه گال تاجی در ابتدا به صورت برجستگی کوچکی در ریشه و یا ساقه های نزدیک به سطح خاک و به ندرت در اندام هوایی گیاه ظاهر می گردد. تومورهای جوان، اغلب اوقات شبیه پینه استخوانی شکلی هستند که با مسن تر شدن ، شکل آنها نیز تغییر یافته و کاملا بی قاعده و نامنظم می شود. و رنگ آنها نیز به قهوه ای و یی سیاه تغییر می یابد. تومورها ممکن است تنها بواسطه یک لایه باریک به گیاه متصل باشند و یا ممکن است به صورت یک برجستگی روی ساقه ظاهر شوند که البته هیچکدام بردیگری ارجهیت خاصی ندارد . بافت گال در نهایت حالت اسفنجی به خود گرفته و پوسیده خواهد شد و یا اینکه گال می تواند به شکل یک توده چوبی سفت برجابماند. تومورهای متعددی در قسمتهای مختلف گیاه رشد کرده و باعث پوسیدگی کامل سطح گیاه و یا قسمتی از آن می گردد.

این عارضه در فواصل زمانی مشخصی به طور مکرر توسعه یافته و بر روی گیاه تظاهر می یابد. از علائم ثانویه می توان به کوتاه ماندن گیاه ، کلروتیک شدن برگها و حساس شدن گیاه در برابر عفونت های ثانویه و همچنیسن کاهش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی اشاره نمود.

 

LIFE CYCLE OF PHATOGEN

چرخه زندگی پاتوژن

گونه های پاتوزن اگروباکتریوم تومفاسینس (    (AT   می توانند به مدت بیش از دو سال در خاک به صورت ساپروفیت زنده بمانند. هنگامیکه که گیاه میزبان توسط حشرات آفت دچار آسیب می گردند ، باکتریها از طریق ناحیه دچار جراحت به روش "شیمیو تاکسی" وارد بافت گیاه شده و سلولهای گیاه را نیز آلوده می سازند. سپس این باکتریها باعث تحریک سلولهای آلوده گیاه شده که در نتیجه این تحریک سلولهای میزبان با سرعت زیا و به شکل بی قاعده و نامنظمی شروع به تکثیر می نمایند. باکتری گیاهی این عمل را از طریق الحاق نمودن قطعه ای از اسید نوکلئیک خوددرون کروموزوم سلول میزبان  انجام میدهد. با ملحق شدن DNAباکتری به کروموزوم میزبان تولید" سیتوکینین ها" و" اکسین ها "که برای باکتری حکم مواد غذایی را دارد و همچنین از هورمونهای تنظیم کننده رشد گیاه هستند بیش از حد تولید شده  و در نتیجه فرآیندهای رشد سلولهای گیاهی با سرعت بیشتری انجام شده و باعث بوجود آمدن یک توده سفید رنگ یا کرم رنگ می گردد.این سلولهای ممکن است بیش از یک هسته داشته باشند. در نهایت رشد بافت باعث بوجود آمدن یک تومور در ریشه و یا ساقه های نزدیک سطح خاک می گردد. باکتریهای  ATفضاهای بین سلولی محیط پیرامونی گال را اشغال می کنند و البته این باکتری در مرکز گال یافت نمی شود. از آنجا که تومور توسط اپیدرم محافظت نمی گردد ، بدین ترتیب بافت گیاه در برابر عفونت های ثانویه ، حشرات و ساپروفیت ها بسیار آسیب پذیر است.

بافت گیاه به دلیل عفونت های ثانویه بتدریج تخریب شده و در نهایت به رنگ قهوه ای و یا سیاه در می آید.بدین ترتیب  اگروباکتریوم های موجود در بافت گال بعد از تخریب آن به درون خاک برگشته ،  و یا توسط فرسایش خاک و یا همراه آب به نواحی دیگر منتقل می گردند. و تا زمان دیگر که شرایط برای عفونت ایجاد شود در خاک باقی می مانند. در گیاهان همیشه بهار ( دائمی) قسمتی از بافت عفونی در گیاه باقی می ماند  و اگروباکتریوم تومفاسیانس با وجود پوست اندازی گال در گیاه باقی مانده و با شروع فصل جدید در گیاه فعال می گردد.  

Disease Control

کنترل بیماری

برای کنترل این بیماری باید از کاشت هرنوع گیاهی که مستعد ابتلا به گال تاجی می باشد برای مدتی اجتناب نماییم. همچنین گونه های مستعد در خاکهای آلوده نباید کشت داده شود و در این اراضی باید گیاهان تک لپه ای (مونوکوتیلودوس) و یا گندم برای چندین سال متوالی کشت شود.( بیشتر از دو سال) و همچنین با یستی حشراتی را که باعث رساندن اسیب به بافتهای گیاهان و ایجاد زخم روی سطح آنها می گردد به طور جدی مبارزه نماییم.کشت برخی از دانه ها همرا با به کار بردن ار گانیسم اگروباکتریوم رادیوباکتر که از کونه های غیر پاتوزن اگروباکتریوم می باشد یک روش کنترل بیولوزیکی ارزان قیمت برای جلوگیری از ایجاد گال تاجی در گیاهان است بدین ترتیب که افزایش این باکتری ها از توسعه اگروباکتریوم تومفاسیانس جلوگیری می کند.   

"تکنبک های مهندسی ژنتیک و مبارزه با بیماری"

Plants genetically engineered

 ما می­دانیم که در اکثر موارد، علائم بیماری یاد شده حاصل از نوع پلاسمید مولد تومور است که در درون سویه خاصی وجود دارد. از دست دادن پلاسمید مولد تومور یا جایگزینی آن با پلاسمید دیگر، می­تواند باعث تغییر علائم بیماری شود.

به هرحال اکنون روشن شده است که طیف میزبانی فرآیند بسیار پیچیده­ای می­باشد که تحت کنترل ژنتیکی چندین عامل در باکتری و میزبان گیاهی می­باشد. نتیجه هر تلاش و تحقیقی برای انتقال ژن به گیاهان مختلف، خصوصاً گیاهان جدید، اطلاعاتی درباره طیف میزبانی آگروباکتریوم به ما می­دهد. به طور مثال، امروزه انتقال ژن به بسیاری از گونه­های گیاهان تک­لپه مثل ذرت، برنج، جو و گندم توسط بسیاری از سویه­های  آگروباکتریوم ممکن شده و و فنوتیپ مقاومت به علف­کش و آنتی­بیوتیک در آنها ایجاد شده است اما تومور گال تاجی در این گونه­های گیاهی رشد نمی­کند. شاید طیف میزبانی حاصل برهمکنش پلاسمید Ti خاصی با زمینه کروموزومی باکتریایی مشخصی باشد. به طور مثال، پلاسمید pTiBo542 در سویه طبیعی خود یعنی

 "A. tumefaciens Bo542" قابلیت تومورزایی محدودی بر روی گونه­های متعدد بقولات دارد. این پلاسمید اگر در زمینه کروموزومی" A. tumefaciens C58 "قرار گیرد، باعث بیماری­زایی قوی در سویا و سایر بقولات می­شود. سرانجام، حساسیت به بیماری گال تاجی، یک اساس ژنتیکی در کدوییان، نخود، سویا، انگور و حتی اکوتیپ­های مختلف" Arabidopsis thaliana" دارد.

اساس مولکولی انتقال ژنتیکی به گیاهان توسط آگروباکتریوم انتقال یک منطقه از یک پلاسمید بزرگ القا کننده تومور (Ti) یا ریشه­زا (Ri) از آگروباکتریوم و ادغام آن در ژنوم گیاه می­باشد .

(( برگرفته از سایت ، دپارتمانت گیاه پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی آمریک

علی اصغر واعظ زاده اسدی-کارشناس میکروبیولوژي

(تهیه شده توسط خودم - ثبت شده در سایت های معتبر)


پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

بوتولیسم

.بوتولیسم

بوتولیسم نیز از دیگر بیماریهایی است که در اکثر موارد با مصرف کنسروها – غذاهای بسته یندی شده مانند کالباسهای بسته بندی ، سیب زمینی بسته بندی و مصرف سالاد رخ می دهد.       

1- تعریف - سه نوع بوتولیسم وجود دارد - بوتولیسم منتقله با غذا ) بوتولیسم کلاسیک ) زخم بوتولیسم و بوتولیسم روده ای) بالغین و نوزادان) محل تولید سم بوتولیسم در اشکال فوق متفاوت است ولی در هر سه شکل بیماری فلج شل ، که نتیجه تأثیر سم بر روی نورون های عصبی است ، ایجاد می شد.     بوتولیسم غذایی یک مسمومیت شدید است که در اثر خوردن سم بوتولیسم با غذا به وجود می آید . بیماری با نشانه های ضایعات حاد و دو طرف اعصاب جمجمه و ضعف یا فلج پایین رونده آنها تظاهر می یابد . مشکل بینایی ( تار بینی یا دو بینی(‌، اشکال در بلع و خشکی دهان اولین شکایتهای بیمار است . در دنباله این نشانه ها در حالی که بیمار هوشیار است ممکن است فلج شل دو طرفه پائین رونده به وجود آید . در مراحل اولیه بیماری ممکن است استفراغ ، یبوست و یا اسهال نیز دیده شود . معمولاً‌ در صورتی که عفونت دیگری همراه بوتولیسم نباشد تب دیده نمی شودو بهبودی ممکن است برای ماهها طول بکشد   . بوتولیسم ( نوزادان ) روده ای که در نتیجه خوردن هاگ کلستریدیوم بوتولینوم و رشد و تجمع آن در روده میزبان و ایجاد سم اتفاق می افتد . بیماری تقریباً‌ بطور انحصاری خاص کودکان زیر یکسال است ولی ممکن است در بالغینی که تغییراتی در دستگاه گوارش آنها داده شده و یا فلور میکروبی روده آنها تغییر یافته نیز دیده شود . بیماری مشخصاً با یبوست شروع می شود و سپس با نشانه های گیجی ، بی حالی ، بی اشتهایی ، افتادگی پلک ، اشکال در بلع ،‌عدم کنترل سر ، کاهش فشار خون و ضعف عمومی ( بچه شل و ول ) تظاهر می کند و در بعضی موارد نارسایی و توقف تنفس نیز پیش می آید . بوتولیسم نوزادان ممکن است با نشانه های متغیری از اشکال خفیف ، که نشانه های آن بتدریج ظاهر می شود ، تا مرگ ناگهانی تظاهر داشته باشد . تخمین زده می شود که تا ۵ درصد سندرم مرگ ناگهانی نوزادان به دلیل ابتلا آنها به بوتولیسم باشد . میزان کشندگی بیماری در موارد بستری شده بیمارستانی کمتر از یک درصد است و در صورتی که بیمارستان مجهز به بخش مراقبتهای ویژه کودکان نباشد این میزان بیشتر خواهد بود     تشخیص نوع کلاسیک بیماری با نشان دادن سم اختصاصی باسیل در سرم ، مدفوع و یا غذایی که احتمالاً آلوده بوده است داده می شود ، کشت کلستریدیوم بوتولینوم از محتویات دستگاه گوارش ویا مدفوع بیمار نیز وسیله تشخیص بیماری است . وجود هاگ باسیل در اغذیه مشکوک ممکن است کمک به تشخیص بیماری کند ولی هاگها در همه جا پراکنده است و نمی تواند وسیله مناسبی برای تشخیص بیماری باشد بلکه وجود سم در غذا مفهوم تشخیصی بیشتری دارد . اگر آزمایشگاه وجود سم بوتولیسم را در غذا تأیید کرده باشد می توان تمام کسانی که از آن غذا مصرف نموده اند و نشانه های بالینی بیمار را دارند ، مبتلا به بوتولیسم دانست . زخمهای بوتولیسمی را میتوان با نشان دادن سم در سرم بیمار و یا جدا کردن باسیل از زخم تشخیص داد . میوگرافی با استفاده از « تحریکهای تکراری سریع » می تواند تشخیص تمام اشکال بالینی این بیماری را تأیید کند . تشخیص بوتولیسم روده ای با جدا کردن کلستریدیوم بوتولینوم و یا سم آن در مدفوع بیماران و یا نمونه برداریهای بعد از مرگ صورت می گیرد سم در سرم بیماران بندرت پیدا شده است

2-  . عامل بیماری - بوتولیسم کلاسیک به وسیله سم باسیل کلستریدیم و بوتولینوم که یک باسیل بی هوازی اجباری و هاگ گداز است ،‌ ایجاد می شود . مقدار بسیار کمی از این سم قادر است بیماری را ایجاد کند "سم در غذاهای تهیه شده غیربهداشتی" ، "در قوطی های کنسرو" ، در غذاهایی که حالت اسیدی و یا قلیایی کمی دارند و در غذاهای پاستوریزه شده ای که حرارت کمی می بینند و در یخچال نگهداری نمی شوند ، بخصوص آنهایی که در بسته بندی های تخلیه شده از هوا تهیه می شوند ، ایجاد می گردد . سم بوتولیسم در حرارت جوش از بین می رود ولی برای کشتن هاگهای باسیل حرارت بیشتری لازم است . نوع E سم می تواند در درجات حرارت خیلی پائین ، ۳ درجه سانتی گراد ، که کمتر از درجه حرارت یخچالهای خانگی است ، به آرامی ایجاد شود   .                                             
۳. وقوع بیماری جهانی است و به صورت تک گیر ، همه گیریهای خانوادگی و یا عمومی ، در مواقعی که محصولات غذایی بطریقی تهیه و نگهداری می شوند که هاگهای باسیل از بین نرفته و فرصت ایجاد سم فراهم شده باشد ،‌ ایجاد می گردد . بندرت مواردی از بیماری در اثر مصرف غذاهای تجارتی ایجاد می شوند . گاهی اوقات بعد از آنکه قوطی های کنسرو تهیه و آماده شده و سپس به دلیل نقص فنی آلوده می شوند ، همه گیریهایی از بیماری را ایجاد می کنند بوتولیسم روده ای از پنج قاره دنیا : استرالیا ، اروپا ، آمریکای شمالی و جنوبی ، آسیا و آفریقا گزارش شده است. 4- . مخزن - هاگهای باسیل در خاک و در تمام نقاط جهان وجود دارند و به وفور از محصولات کشاورزی از جمله عسل جدا می شوند ، علاوه بر این هاگها در رسوبات دریایی و دستگاه گوارش حیوانات از جمله ماهیها وجود دارند .۵- روش انتقال بوتولیسم غذایی در اثر خوردن غذاهایی که در تهیه آنها حرارت کمی بکار رفته و بعد از تهیه سم بوتولینوم در آنها ایجاد شده و سپس به هنگام مصرف حرارت کمی دیده اند ، ایجاد می شود . بررسیهای اخیر نشان داده است که بعضی از محصولات کشاورزی مثل گوجه فرنگی ، که در گذشته تصور می شد کنسرو خانگی آن بدلیل داشتن اسیدیته بالا ، خالی از خطر بوده و کلستریدیم بوتو لینوم نمی تواند در آن رشد کند ، صحیح نبوده و این نوع محصولات غذایی چندان هم بی خطر نیستند. . بیشتر زخمهای پوستی بوتولیسمی در اثر آلودگی ثانوی زخمها به خاک و شن و یا درمان غلط شکستگی های متعدد و باز استخوانی به وجود می آید . مواردی از بوتولسیم در معتادان مزمن مواد مخدر گزارش شده است ( آلودگی پوست در معتادان تزریقی و سینوسها در معتادان به مواد مخدر استنشاقی۶. دوره کمون نشانه های عصبی بوتولیسم غذایی معمولاً در عرض ۱۲ تا ۳۶ ساعت و گاهی اوقات چند روز بعد از خوردن غذای آلوده ظاهر می شود . معمولاً هر اندازه دوره کمون بیماری کوتاهتر باشد نشانه های بالینی آن شدیدتر و میزان کشندگی آن هم بیشتر است . دوره کمون بوتولیسم روده ای بدلیل آنکه نمی توان زمان خوردن باسیل را به طور دقیق روشن کرد معلوم نیست. ۷-دوره واگیری علیرغم دفع مقدار بسیار زیاد سم و هاگ باسیل با مدفوع بیماران که هفته ها و ماهها بعد از ظهور نشانه های بیماری ادامه دارد ( ۱۰ میلیون هاگ در گرم مدفوع) ،‌ انتقال آلودگی از فردی به فرد دیگر گزارش نشده است ،‌ بیماران مبتلا به مسمومیت غذایی  بوتولیسم به مقدار کمتری سم و هاگ با مدفوع دفع می کنند   ۸-حساسیت و مقاومت حساسیت به این بیماری عمومیت دارد . سن تمام بیماران مبتلا به بوتولیسم  روده ای بین ۲ هفته تا یکسال بوده است ، سن ۹۴ درصد از بیماران بیش از ۶ ماه نبوده و میانه سنی ابتلا ۱۳ هفته بوده است . این بیماری نزد تمام نژادها و قومها اتفاق می افتد.۹-. کنترل :ا لف ) پیشگیری و آماده سازی تحت کنترل و نظارت قرار داشته باشند    -۱-غذاهای تجارتی قوطی و کنسر شده باید به هنگام تولید

  - ۲-کسانی که کنسروهای خانگی تهیه می کنند باید در زمینه مدت زمان مناسب ،‌ فشار و حرارت لازم برای از بین بردن هاگهای باسیل ،‌ لزوم نگهداری صحیح غذاهای نیمه حرارت دیده در داخل یخچال ،‌ تأثیر جوشاندن و به هم زدن کنسرو سبزیها بمدت  ۱۰ تا 20دقیقه برای از بین بردن سم بوتولیسم ، آموزش ببینند .                                                  
باسیل کلستریدیوم بوتولینوم ممکن است باعث تورم قوطی کنسرو و بو گرفتن محتویات آن شده و یا هیچ  تغییر شکلی نیابد . آلودگی به باکتریهای دیگر نیز می تواند باعث تورم قوطی کنسرو و یا بالا آمدن درب بطریها شود . قوطی متورم را نباید باز کرد و غذاهایی که بدبو هستند را نباید خورد و با چشیدن آزمایش کرد . قوطی های کنسروهایی که از فروشگاه خریداری می شوند را در صورت متورم بودن باید بدون بازکردن به قسمت بازرسی مواد غذایی و یا فروشنده آن عودت داد 
                                                                       .
۴-اگر چه هاگهای کلستریدیم بوتولینوم در همه جا و همه چیز یافت می شوند ولی منابع مشخص این هاگها ، مثل عسل ، را نباید به کودکان خوراند .

ب . کنترل بیماران ، تماسها و محیط:

                                                                                     
۱- جداسازی بیمار : لازم نیست . دستهای آلوده ای که کهنه نوزادان را عوض کرده است باید شسته شوند
.                                                                     
        
۲-گندزدایی همزمان . جوشاندن غذاهای آلوده و خنثی کردن سم قبل از دور ریختن غذا را باید مورد توجه قرار داد ، همچنین برای اینکه قوطی های کنسرو از دسترس حیوانات بدور باشند باید آنها را بطور عمیق دفن نمود . ضد عفونی کردن ظرفها بمنظور خنثی کردن باقیمانده احتمالی سم در آنها با کلر و جوشاندن باید مورد توجه قرار گیرد . دفع بهداشتی مدفوع نوزادان و انجام نظافت نهایی ضروری است  -  3 -  قرنطینه ندارد 
                                                                                       
۴-رسیدگی به تماسها برای کسانی که تماس مستقیم ساده ای داشته اند ضرورت ندارد . کسانی که از غذای مسموم استفاده کرده اند باید شستشوی کامل معدی شوند و از نزدیک تحت نظر باشند
                                                                                                     .
حقیق از تماسها و منبع سم . غذاهایی که بیماران اخیراً خورده اند . باید بررسی شده و آنهایی که مشکوک به مسموم بودن هستند برای آزمایش و معدوم کردن جمع آوری شوند . موارد دیگر بیماری بوتولیسم به منظور رد وجود بوتولیسم غذایی باید بررسی شوند    6-  درمان اختصاصی . هر چه زودتر یک تزریق درون رگی از ضد سم پلی والان AB یا( ABE) بعنوان اولین اقدام درمانی باید برای بیمار تجویز نموددسترسی فوری به بخش مراقبتهای ویژه مهمترین اقدام درمانی است چون در اینصورت می توان از نارسایی تنفسی که معمولاً عامل مرگ این بیماران است و همیشه انتظار وقوع آن می رود ، سریعاً جلوگیری کرد . در مورد زخم بوتولیسم علاوه بر تجویز ضد سم پلی والان باید زخم را تمیز نموده و در صورت ضرورت چرک آن کشیده شده و آنتی بیوتیک مناسب ( مثل پنی سیلین ) نیز به بیمار داده شود    .    در بوتولیسم نوزادان انجام مراقبتهای تقویتی و فشرده ضروری است . برای نوزادان از ضد سمهای تهیه شده بر روی اسب که ممکن است به آن حساسیت داشته و دچار شوکهای آنافیلاکتیک شوند استفاده نمی شود . یک ایمنوگلوبولین بوتی لین انسانی که بعنوان داروی تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفته است برای درمان کودکان مبتلا به بوتولیسم  روده ای موجود بوده و می توان آن را از اداره دارویی ایالات متحده آمریکا تهیه کرد . آنتی بیوتیک ها تأثیری در درمان مسمومیت بوتولیسم نداشته و دوره بیماری را تغییر نمی دهند و باید توجه داشت که تجویز آنتی بیوتیک ممکن است وضع بیمار را وخیم تر کند ، به این دلیل آنتی بیوتیک تنها برای درمان عفونتهای ثانوی بکار می رود . ممکن است بیمار به مراقبتهای تنفسی احتیاج  باشد.    

پ . اقدامات در همه گیریها : با تشخیص و یافتن یک مورد مشکوک به مسمومیت بوتولیسمی بلافاصله باید تصور کرد که ممکن است یک همه گیری فامیلی یا گروهی در حال ایجاد باشد . اگر چه گاه گاهی کنسروهای تجارتی منبع ایجاد همه گیری شده و از نظر بهداشتی برای جامعه خطرناک بوده اند ولی در چنین موارد همواره کنسروهای خانگی ،‌تا وقتی عدم آلودگی آنها ثابت نشده است ، اولین غذاهای مشکوک هستند علاوه بر این بدلیل آنکه این نوع همه گیریهای مسمومیت غذایی با غذاهایی که معمولاً منبع مسمومیت غذایی نیستند نیز ایجاد شده است ، باید تمام اغذیه مصرف شده را مورد آزمایش قرار داد . هنگامی که بررسیهای اپیدمیولوژیک و یافته های آزمایشگاهی یک غذا را بعنوان منبع همه گیری مسمومیت غذایی نشان داد ، جمع آوری فوری آن از بازار ضرورت پیدا می کند و باید برای یافتن افرادی که از آن نوع غذا خورده اند و باقیمانده آن غذا که از همان کارخانه تولید و توزیع شده است و ممکن است همان آلودگی را داشته باشد ، به جستجوی فوری پرداخت و در صورتی که چنین غذایی پیدا شد باید برای تشخیص آلودگی به آزمایشگاه فرستاده شود . سرم و محتویات معده و مدفوع بیماران و سایر افرادی که از غذای آلوده خورده ولی هنوز نشانی از بیماری ندارند باید فوراً قبل از آنکه به آنها سرم تزریق شود به آزمایشگاه مرجع فرستاده شود.

    ((توجه : چنانچه غذاهای آماده مانند کنسرو را گرم نموده و سپس آنها را در یخچال نگهداری کنیدتا زمانی دیگر مصرف شوند دلیل بر سالم بودن آنها نیست چرا که اسپورهای باکتری در برابر حرارت مقاوم هستند و اگر چه سم با حرارت از بین رفته اما به تدریج با تندش اسپور بتریج  باکتری حاصله شروع به تولید سم می نماید.به همین دلیل هر زمان خواستید از کنسرو استفاده کنید در همان لحظه آن را حرارت دهید.))

 

پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

فست فودها(مراکز تهيه غذای آماده)

شیوه های نامناسب در تغذیه و بحران سلامتی در جوامع ماشینی

پیشگفتار:

در جوامع ماشینی امروز کمبود زمان از مشکلات مشترک تمام افراد است. به همین دلیل است که روزانه شاهد گسترش شیوه های نوین زندگی در جوامع هستیم. گسترش فست فود ها و استفاده از غذاهای کنسرو شده روز به روز فزونی بیشتری یافته است که البته در خلال این تغییرات نکات مهمی نهفته است که سلامت افراد یک جامعه را به خطر می اندازد . استفاده از غذاهای آماده ، کنسرو شده و غداهایی که در فست فودها تهیه می شود باعث افزایش چشگیر بیماریهای متابولیسمی مانند دیابت ، آلرژیها و مسمومیتهایی با منشا عفونی می گردد . در این مقا له بر آن شدیم تا شما را با گوشه ای از این خطرات و پیشگیری از بروز آنها آشنا سازیم.

فست فودهاي مضر

براي نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان در سال 2004 ميلادي فيلم مستندي ساخته شد كه كارگردان اين فيلم در مدت يك ماه، هيچ چيز به جز فست فودهاي مك دونالد را نمي خورد و هيچ ورزش و فعاليتي انجام نمي داد. در پايان اين مدت او بسيار چاق شده و به بيماري هاي مختلفي نيز دچار شده بود.نتايج آخرين مطالعات دانشمندان نشان مي دهد، جوانان و نوجواناني كه در يكي از وعده هاي غذايي روزانه خود فست فود مي خورند، نسبت به ساير همسالان خود كالري، نمك و چربي بيشتر و ويتامين و مواد معدني كمتري دريافت مي كنند.يافته هاي جديد محققان نشان مي دهد جواناني كه به فست فود عادت دارند، با چاقي و مشكلات ناشي از آن دست و پنجه نرم مي كنند. نتايج يك مطالعه 15 ساله روي جواناني كه پا به سن گذاشته اند، نشان داد آنهايي كه در جواني فست فودها را به عنوان يكي از وعده هاي غذايي خود قرار داده بودند، چاق تر از ديگران هستند. تحقيقات ديگري نشان مي دهد، نوجواناني كه لاغرند نسبت به آنهايي كه چاق ترند، در يك رستوران فست فود بيشتر غذا مي خورند و اين نشان مي دهد توانايي بدن در مصرف كالري هاي اضافي به اينكه چقدر اضافه وزن داريم، برمي گردد. همچنين در مناطقي كه تعداد رستوران هاي فست فود كمتر است، بيماري هاي قلبي و عروقي كاهش مي يابد. برعكس در مناطقي كه مردم به غذاهاي فست فود عادت دارند، علاوه بر ارزش هاي غذايي اين غذاها، شيوع عادت هاي بد مانند پرخوري، كم تحركي و سريع غذا خوردن به اثرات مضر فست فودها بر سلامتي انسان مي افزايد.

نقش فست فودها در ابتلا به ديابت 

فست فودها يا غذاهاي آماده به علت اينكه حاوي مقدار زيادي چربي و مواد افزودني هستند مقدار زيادي كالري به بدن وارد مي‌كنند كه منجر به چاقي و زمينه ساز ابتلا به ديابت مي‌شوند. امروزه معيار و انگيزه تمايل افراد به غذا بر اساس نياز واقعي بدن نيست بلكه معيار انتخاب غذا را خوشمزه بودن آن مي‌دانند و از آنجا كه فست فود(همبرگر، چيز برگر، پيتزا و ...) به علت مواد افزودني و نمك فراواني كه دارند خوشمزه‌ترند، افراد تمايل بيشتري به مصرف آنها دارند. در گذشته افراد زمان بيشتري را صرف غذا پختن مي‌كردند و ضمن تحرك و فعاليت غذا را آماه مي‌كردند ولي امروزه مردم ضمن اينكه تحرك ندارند، غذاهاي آماده شده را بصورت غذاهايي چرب، خوشمزه و پركالري (فست فودها) به راحتي در دسترس آنها قرار مي‌گيرد. "فست فودها" به علت اينكه حاوي مقدار زيادي نمك هستند منجر به افزايش فشار خون كه يكي از عوامل خطر (ريسك فاكتورهاي) ابتلا به ديابت است مي‌شوند. با توجه به اينكه مقدار مصرف نمك در ايرانيها بسيار بالاست افزود بدن انسان در طول روز فقط به حداكثر ‪ ۵گرم نمك نياز دارد در حاليكه بيشتر مردم اين ماده را تا ‪ ۱۲گرم در روز مصرف مي‌كنند. اغلب غذاها و بخصوص فست فودها خواه ناخواه داراي مقادير بسياري نمك و به عبارتي "نمك مخفي" هستند افراد بايد از مصرف نمك اضافي خودداري كنند. حدود ‪ ۲۰درصد جمعيت كشور مبتلا به فشار خون هستند: فشار خون به عنوان يك عامل زمينه‌اي در ابتلا به ديابت همانند ديابت بيماري است كه "درد" ندارد و به همين خاطر بيشتر افراد از بيماري خود آگاهي ندارند و در بيشتر مواقع بصورت اتفاقي به بيماري خود پي مي‌برند. با توجه  به اينكه الگوهاي تغذيه‌اي غلط مهمترين علت افزايش ابتلا به ديابت است:تغذيه غلط، افزايش فشارخون و چربي خون بالا را به دنبال دارد كه همين عوامل از ريسك فاكتورهاي عمده ابتلا به ديابت به شمار مي‌روند. عواملي همچون سابقه فاميلي، سيگار كشيدن، سقطهاي مكرر، به دنيا آوردن نوزادان بالاي چهار كيلو و در معرض استرس مداوم قرار داشتن از ديگر عوامل ابتلا به ديابت است. با توجه  به اينكه فرهنگ تغذيه رايج در مردم نياز به تغيير دارد افزود: بايد اين آگاهيها به مردم داده شود كه نيازهاي تغذيه‌اي بدن شامل كربوهيدرات ها، پروتئين ها، چربيها و ويتامين‌ها به مقدار مورد نياز بدن و در فواصل منظم، بايد مورد استفاده قرار گيرد. در انتخاب غذا نياز بدن در مقايسه با خوشمزه بودن غذا بايد در اولويت قرار گيرد و افراد غذاهاي خوشمزه و پركالري را به صرف خوشمزه بودن آنها انتخاب نكنند.

علت اصلي ديابت اين است كه در بدن انسولين ساخته نمي‌شود و يا اينكه مقدار آن به قدري ناچيز است كه نيازهاي بدن را برآورده نمي‌كند. انسولين هورموني است كه از لوزالمعده (پانكراس) در جريان خون ترشح و وجود آن سبب ورود قند يا گلوكز موجود در بدن به سلول‌ها مي‌شود تا به عنوان انرژي مورد استفاده قرار گيرد. انسولين در حقيقت كنترل‌كننده ميزان گلوكزي است كه وارد خون مي‌شود. مهمترين مشكل يك بيمار مبتلا به ديابت استفاده و كنترل قند يا گلوكز است. اگر قند خون وارد سلول‌هاي بدن نشود در نتيجه ميزان قند در جريان خون افزايش مي‌يابد و در پي آن علايم ديابت ظاهر مي‌شود. ديابت عوارض مختلفي از جمله عوارض چشمي، نارسايي كليوي، عوارض عصبي، سكته مغزي، عوارض قلبي و قطع اعضاي بدن را به دنبال خواهد داشت. امروزه ديابت به عنوان يك معضل بهداشتي اجتماعي مطرح است كه فشار خون بالا، افزايش چربيهاي خون و سيگار كشيدن از جمله ريسك فاكتورهاي اين بيماري محسوب مي‌شوند. مطالعات گسترده حاكي از آنست كه با آموزش و به كارگيري ابزارهاي كنترلي و حمايتي مي‌توان تا حدود زيادي عوارض ناشي از اين بيماري را كاهش داد. انجمن ديابت ايران، سالانه  ۴۴دوره كلاس آموزش ديابت براي كودكان و نوجوانان مبتلا به ديابت، افراد ديابتي بزرگسال تحت درمان با قرص يا انسولين و همچنين افراد مبتلا به ديابت داراي فشار خون بالا برگزار مي‌كند. با توجه به  اينكه عوارض بيماري ديابت شامل عوارض زودرس و عوارض طولاني مدت است،: كوري چشم، معلوليت‌هاي ناشي از قطع پا، نارسايي‌هاي كليوي، سكته‌هاي مغزي و قلبي از جمله عوارض ديررس بيماري ديابت است.

مهمترين هدف از برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي افراد مبتلا به ديابت اين است كه بيمار با تغذيه صحيح و كنترل بيماري خود، به مرحله عوارض ديررس بيماري نرسد. بيماران ديابتي بایستی در مصرف مواد غذايي خود دقت بيشتري داشته باشند و از استفاده از غذاهاي چرب و موادي كه قند خون را بالا مي‌برد، خودداري كنند. در دوره‌هاي آموزشي كه توسط انجمن ديابت ايران براي بيماران برگزار مي‌شود نكات مهم مراقبت از فرد مبتلا به ديابت آموزش داده مي‌شود. انجمن ديابت ايران از سال  ۱۳۶۷با هدف حمايت‌هاي درماني، آموزشي و رفاهي براي افراد مبتلا به ديابت در كشور ، شروع به كار كرد. يكي از پايه‌هاي اساسي و مهم در درمان بيماري ديابت "تغذيه صحيح" و استفاده از مواد غذايي بصورت منظم و تقسيم شده است.

"تغذيه صحيح صرفا به معناي عدم مصرف قند و شكر، برنج، سيب زميني و مواد نشاسته‌اي نيست، افزود: بدن انسانها قبل از هر چيز نياز به گلوكز دارد تا انرژي مورد نياز او تامين شود ولي اين نياز بدن بايد به نحو صحيح و با استفاده از مواد غذايي مختلف تامين شود. "      

تا پيش از كشف انسولين در سال ،۱۹۲۲تغذيه بيمار مبتلا به ديابت "گرسنگي" بود زيرا هر ماده غذايي مورد استفاده حاوي مقداري قند است و افراد از خوردن منع مي‌شدند. منظور از تغذيه صحيح در بيمار مبتلا به ديابت به معناي رژيم‌هاي غذايي سخت نيست بلكه منظور ما از عبارت "تغذيه صحيح" ترك عادت‌هاي نادرست غذايي است. بيمار بايد بداند مواد حاوي قند را بصورت حساب شده و تقسيم شده در طي روز مصرف كند و با رعايت يك نظم در رساندن مواد غذايي به بدن، با مشكلي مواجه نشود. با توجه به  اينكه "گلوكز" مهمترين ماده تامين‌كننده انرژي در بدن است،: چنانچه بيمار بطور كامل از مصرف مواد قندي منع شود و اين ماده مهم را مصرف نكند مجبور مي‌شود براي جبران اين كمبود به چربيها، پروتئين‌ها و گوشتها روي آورد كه مصرف اينگونه مواد هم منجر به بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي خواهد شد. همچنین: تغذيه سنتي ايراني با توجه به اينكه شامل مصرف مواد غذايي از جمله ميوه، سبزي و نان است، از آنجا كه حاوي مقدار زيادي فيبر است، بهترين شيوه غذايي براي كنترل بيماري ديابت محسوب مي‌شود. يكي ديگر از نكات قابل توجه در خصوص تغذيه صحيح در بيماران مبتلا به ديابت اين است كه بيمار از ساعت  ۸شب به بعد از غذاهاي پخته شده كمتر استفاده كند. .

جوانان وفست فود

فست فودها(FAST FOODS) يا "غذاهاي آماده"، غذاهايي هستند كه خيلي آسان و سريع تهيه مي شوند. اينكه چرا جوانان غذاهاي فست فود را ترجيح مي دهند، دلايل متفاوتي دارد. عده اي از جوانان معتقدند در دنياي امروز كه كار و تحصيل مجال آشپزي هاي طولاني سنتي را به آنها نمي دهد، فست فودها انتخاب هايي آسان و سريع هستند. همچنين اگر از منزل دور باشند و گرسنگي تمام قواي جسمي و فكري آنها را ضعيف كرده باشد، يك رستوران فست فود خيلي آسان و سريع به دادشان مي رسد. به علاوه ذائقه بسياري از جوانان به اين غذاها عادت كرده است و آن را لذيذتر از غذاهاي سنتي مي دانند. محيط گرم و جوان بعضي از اين رستوران ها نيز دليل ديگري براي جذب بعضي جوانان به اين رستوران هاست.

پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٥ - علی اصغر واعظ زاده اسدی

link http://i30.tinypic.com/141trwm.jpg